Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
“Composition”. Tegning no. 173. Sign. Estève 59. Kul, sortkridt og farvekridt på papir. Bladstørrelse 31,5×42
Udstillet: “Estève”, Statens Museum for Kunst, København, 1961, kat. nr. 199. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020