2417/834
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-pers. sofa med ben af mahogni. Ryg, sider og løse hynder betrukket med sort skind. Model 2323. Formgivet 1972. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik. L. 188.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, mærker og ridser.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud