Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og drejelig firpasfod af aluminium. Sider og ryg betrukket med blåt uld. Model 3315. Designet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1966.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere ompolstret.
Moderne kunst og design, 3. september 2024