1619/​2002

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Unika sofabord med plade af ølandssten, stel af eg monteret på hjul. Udført hos Nissen, Langaa. H. 36. L. 182. B. 75. Pladen H. 4,5. L. 172. B. 65.

Proveniens: Richard Nissens private samling.

Bordet er kun udført i fem eksemplarer med forskellige stenplader, heraf tre med ølandssten som ovenstående samt to med skifer.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker på pladen.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK

14 bud

65.000 DKK
(Autobud) 60.000 DKK
55.000 DKK
(Autobud) 48.000 DKK
46.000 DKK
(Autobud) 42.000 DKK
40.000 DKK
(Autobud) 36.000 DKK
34.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK