2116/196
Kinesisk penselvasker af blanc de chine udformet som en fersken, modelleret med grenværk og en bille. Qing 19. årh. L. 7,5 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
Aldersrelaterede spor. NY TEKST 19/4–21: afslag på fodrand samt afslag på billens ben.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag
31 bud