2447/537
Christian Fjerdingstad (f. 1891, d. 1968)
Cirkulær opsats af forsølvet metal, gennembrudt stamme med bølgende dekor. Indvendigt heri en kugle af poleret træ. Udført og stemplet hos Christofle. H. 9,7–10.2. Diam. 35.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Øverste kant med enkelte mindre ujævnheder/buler. Fremstår med mindre skævhed: H. 9,7–10,2.
Vurdering