1317/715
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Chatol af teak, front med tre skuffer samt nedklappelig låge, bag hvilken skuffer og opbevaringsrum. Model 145. Samt armstol af teak med sæde af flettet søgræs. Udført hos Søborg Møbelfabrik. H. 120. B. 100. D. 46. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre finérskader. Nøgle medfølger ikke. Uoriginalt hul i bagbeklædning til ledning.
Moderne kunst og design, 23. april 2013
Vurdering
Hammerslag