921/137
Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)
Kystparti fra Frederiksværk. Sign. Holger Drachmann Frværk 86. Olie på lærred. 28×46.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2146, afb. s. 169.
Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024
Vurdering
Hammerslag