2346/708
Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Figurgruppe af stentøj modelleret i form af to ænder. Dekoreret med Sungglasur med blå elementer. Sign. monogram, indridset 20281 og 10R019. Kgl. P. H. maks. 23,3. L. 33.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
Vurdering
Hammerslag