Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Rund bonbonniere af sterlingsølv med hamret overflade og cirkulært fodstykke. Låg med stiliseret lågknop. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1932. Vægt 385 g. H. 12. Diam. 10,5. Lille serveringsske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt 68 g. L. 17,3. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bonbonniere: Lågknop trykket skæv, underside med indgraveret sikringsnummer.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
20 bud