2104/​665

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Völuspá”. Sign. Richard Mortensen 65, EA 2/2. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 70×50. Uindrammet.

Litteratur: Würtz Frandsen nr. 50m.

Tydelig kant fra passepartout.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK