2104/665
Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Völuspá”. Sign. Richard Mortensen 65, EA 2/2. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 70×50. Uindrammet.
Litteratur: Würtz Frandsen nr. 50m.
Tydelig kant fra passepartout.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag