922/​93

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Skuespillerinde ved det kgl. Teater Fru Emma Thomsen i kostume”. Sign. P. S. Krøyer April 93. Olie på lærred. 74×48.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier, 1923, nr. 516.

Proveniens: Grosserer E. Aug. Bloch, dennes auktion 1920 nr. 71, solgt til direktør Holger Helger for 1810 kr. Bruun Rasmussen auktion 507, 1988 nr. 141, afb. s. 60. Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2036, afb. s. 41.

Den norske maler Christian Krohg (1852–1925) kaldte Emma Thomsen (1863–1910) “Verdens skønneste kvinde”. Hun debuterede på Det Kgl. Teater i 1883 som Johanne i J.C. Hostrups “Eventyr på fodrejsen”.

“Hendes harmoniske skønhed betingede, at man stillede de mindst mulige krav til hendes uddannelse og gav hende et større repertoire, end det ellers var en begynders lod at få. Hun sang net, var sød og indtagende som vaudevillernes unge piger hvis empirekostume klædte hende” (Uddrag af Dansk biografisk leksikon, der udkom i perioden 1979–1984).

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?