900/​596

Edmund de Waal (f. Nottingham 1964)

Skål af porcelæn modelleret i let bølgende form. Dekoreret med celadonglasur. Skålens inderside med prægning. Stemplet monogram. Unik. H. maks. 10. Diam. 26,9–27,4.

Proveniens: Hans og Bente Weinbergers private samling. Erhvervet hos Galleri Nørby, København.

Edmund de Waals unikke, hånddrejede porcelænsarbejder, er iøjnefaldende i deres formmæssige enkelhed, fortrinsvis dekoreret med celadonglasurer i hvidt eller lyst blågrønt. Han har i sit kunstneriske virke over de senere år arbejdet med keramiske installationer i form af objekter opstillet i forskellige former for samlingstableauer - ofte udstillet i kontrastfulde historiske rammer. Stillebenerne er sammensat af grupper af porcelænscylindre opstillet i dertil udførte vitriner, på hyldevægge og podier skabt som en del af værket. Edmund de Waals arbejder har af flere omgange været repræsenteret på udstillinger her i Danmark. Første gang i 1996 hos Galleri Nørby i København og sidenhen i 2004 med soloudstilingen “Porcelain Room” på Kunstindustrimuseet og ligeledes en soloudstilling samme år, også på Galleri Nørby, hvor den her udbudte skål er erhvervet. Udover at være uddannet keramiker, har de Waal studeret engelsk litteratur og japansk sprog, og han er i dag sideløbende med at være beskæftiget som estimeret kunstner, en internationalt anerkendt og prisvindende forfatter. Hans keramiske arbejder har været udstillet på en lang række museer verden over, og er i dag en del af den internationale samtidskunstscene.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 11. marts 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK