Frederikke Westphal (f. Slesvig 1822, d. 1861)
Erhvervet af Museum Sønderjylland i juni 2014.
En kone i Ostenfelder dragt nyder kager og drikker kaffe af det musselmalede kaffestel. Sign. F. W. 1860. Olie på lærred. 42×32.
Ostenfeld ligger mellem Husum og Egernfjord i Slesvig.
Motivet leder tanken hen på det sønderjyske kaffebord.
Proveniens: Brøstes Samling nr. 200. Brøstes Samling var en udstilling af malerier, tegninger og genstande, der viste Christianshavns udvikling fra bydelens grundlæggelse i 1618 og til vores tid. Samlingen blev grundlagt af Ulf Brøste (1904–1970) i “Brøstes Gaard”, Overgaden Oven Vandet 10 på Christianshavn. Gården er i øvrigt kendt for at være maleren Julius Exners bopæl fra 1861.
Ældre malerier og møbler, 9. juni 2014
15 bud