2417/​140

Barok hængeskab af egetræ med hemmelige rum, prydet med gennembrudte skæringer, front med låge, bag hvilken hylde. 18. årh. H. 68. B. 60. D. 28.

Revner i træet. Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøglehulsbeslag delvis løst. Enkelte ormehuller. Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag