2132/711
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Kastrup Lufthavn.” Væglampe med konkav, hvidlakeret metalskærm, isat konveks kuppel af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 42.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Lampedel og fatning indvendig mangler.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag