2031/​129

Engelsk spindelværk, monteret i senere dansk kasse af sølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, blånede visere, forgyldt værk signeret Ellicott London, No. 5695. 18. årh.s midte. Kasse udført af Martin Larsen, borgerskab Rudkøbing 1829–1869. Kassediam. 44 mm.

Uret går ikke ved optræk men kan aktiveres kortvarigt ved nøgle isættelse. Skive med flere revner. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger ikke.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

13 bud

(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK