2031/129
Engelsk spindelværk, monteret i senere dansk kasse af sølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, blånede visere, forgyldt værk signeret Ellicott London, No. 5695. 18. årh.s midte. Kasse udført af Martin Larsen, borgerskab Rudkøbing 1829–1869. Kassediam. 44 mm.
Uret går ikke ved optræk men kan aktiveres kortvarigt ved nøgle isættelse. Skive med flere revner. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud