Alfred Hartley (f. 1855, d. 1933)
“Winter sunset”. Landskab ved vintertide med græssende får ved solnedgang. Sign. Alf. Hartley. Olie på lærred. 51×61.
På bagsiden af rammen en udstillingsetiket fra The New Gallery “Summer Exhibition”.
Reparationer/retoucheringer i øverste del af lærredet. Krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
15 bud