842/​21

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Søndag Morgen udenfor en Ghitanabolig i Granada”. Studie. Sign. S. Krøyer Granada 1878. Olie på lærred. 38×30.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 201.

Trods sin færdige status, stod maleriet senere som forstudie til værket “Søndag Morgen udenfor en Ghitanabolig i Granada. Moderen sysler med sit Haandarbejde, medens Datteren smykker sig til Fest”, som i dag ejes af Statens Museum for Kunst og må betragtes som et af Krøyers tidlige hovedværker. (KMS 1121).

Udstillet: Charlottenborg, “En Samling Malerier, Studier og Tegninger af maleren P. S. Krøyer”, 1905 nr. 47.

Proveniens: Fabrikant Chr. N. Sødring. Grosserer Magnus Christensen, solgt på dennes dødsbosauktion på Charlottenborg 1931 nr. 61 afb. s. 11, købt af Fru Caja Hagen og solgt igen på hendes dødsbosauktion 1932 nr. 107. Har siden været i nuværende rekvirents families eje.

Rejsen til Spanien skete i Krøyers unge år i selskab med kunstnerkollegaerne Frants Henningsen, Julius Lange og Frans Schwartz. Turen blev skelsættende for Krøyer som i månedsvis studerede store spanske kunstnere som J. A. Ribera, Murillo og især Diego Velasquez. Under opholdet valgte Krøyer at rejse alene til Granada i seks måneder og det var under dette ophold, at det pågældende værk blev udført. Krøyer havde jævnlige brevudvekslinger med sine venner og kolleger hjemme i Danmark. Herunder Laurits Tuxen. I et længere brev af den 8. juli 1878 til ham, omtaler Krøyer det igangværende værk “Søndag Morgen udenfor en ghitanabolig i Granada”. Ligeledes gengiver han værket i brevet, i form af en vignet/stregtegning. Det pågældende brev eksisterer stadig og findes i privat dansk eje.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag