2048/​524

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

Wassim Hallal

“Wassim - Frederikshøj”. Sign. Wassim Hallal og Kvium, 26/9–17, 020/100. Kogebog med otte litografier af Michael Kvium. Trykt hos Edition Copenhagen på 300 g Velin Arches bøttepapir. 2015. Bladstørrelse 50×34,5. (2)

Værket er trykt hos Narayana Press og indbundet i kernelæder produceret af Læderiet. Medfølgende trækassette af mørkbejdset ask på runde tilspidsede ben på messingsko. Udført af Kjeldtoft Møbelsnedkeri. Wassim Hallal sætter i sin introduktion til bogen følgende ord på projektet: ”Jeg har drømt om denne bog i mange år. Jeg havde en vision om at lave et værk, der var en samling af mine allerbedste opskrifter gennem tiderne, men som også var mere end det. Jeg drømte om en kogebog, der også var en kunstbog, og i kraft af den kombination gav et indblik i kokken som fænomen i vores tid. Værket fabulerer over den dobbelthed som Wassim oplever i forhold til omverdens opfattelses af kokken som fænomen. På den ene side oplever Wassim, at kokken hyldes og sættes på en piedestal, på den anden side bliver kokken fremstillet som en hystade, der råber og skriger af sine afsatte. Igen citeret fra introduktionen: Kokken blev et symbol på englen og djævlen, på himmel og helvede. Men i min optik hænge det to uløseligt sammen. Man opnår ikke perfektion, uden disciplin. Man genopfinder ikke et helt lands sovs-og-kartofler-kultur uden at miste lidt nattesøvn. Man kan ikke hygge sig vej til verdenseliten. I mit eget hoved kaldte jeg det forholdet mellem den sorte og den hvide kok, og de er uløseligt forbundet.”

Mint condition. Autencitets certifikat medfølger.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK