2137/875
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 07”. Tre-benet skalstol af lamineret eg, sæde og ryg betrukket med sort skind. Designet 1963. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn.
Mærket serienr. 540747.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud