2142/62
Tysk 56-timers skibskronometer med kardansk ophæng af messing, kasse af mahogni med låg af glas, skiven mærket 'Glashütter Uhrenbetriebe', nr. 9148 samt 'ab-auf' gangreserve indikator. 20. årh.s anden halvdel. H. 18,5. B. 18,5. D. 18,5.
Enkelte ridser og mærker. Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Fra
i
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Dette emne er udgået