1732/​1120

Kongelig broche af 18 kt. guld med Schaumburg-Lippes flag samt Dannebrog i emalje, prydet med hhv. “F” og “L” i diamanter for Prins Friedrich af Schaumburg-Lippe og Prinsesse Louise af Danmark, i midten en krone. Utydelige stempler. H. 2. L. 2,8. Givet som gave til deltagerne ved det kongelige bryllup i 1896 på Amalienborg.

Kongelig broche af 18 kt. guld i form af en fugl siddende på en mistelten med perler. Stemplet RD No 185393. H. 1,5. L. 3. Givet til brudepigerne ved det kongelige bryllup i 1896 på Amalienborg. Æske medfølger. (3).

Prinsesse Louise (1875–1906) var datter af Frederik VIII og dronning Lovisa og søster til Prinsesse Thyra, som var brudepige ved brylluppet. Efter brylluppet med Prins Friedrich af Schaumburg-Lippe (1868–1945), bosatte ægteparret sig på Prinsens slot Náchod i Bøhmen. Prinsparret fik tre børn, heriblandt Prins Christian, som blev gift med sin kusine Prinsesse Feodora af Danmark, datter af Prins Harald af Danmark, bror til Christian X, Prinsesse Louise og Prinsesse Thyra.

Proveniens: Prinsesse Thyra af Danmark, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 327, 1946 nr. 790.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Smykker, 9. august 2017

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

20 bud

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK