Foto endnu ikke klar
891/​41

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Snedækt vej i Baldersbrønde med stærke skygger fra et hvidkalket, stråtækt hus”. Sign. L. A. Ring 1908. Olie på lærred. 40×61.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 611.

Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen (1910). Bruun Rasmussen auktion 317 nr. 196, afbildet s. 41.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK