Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-1/1”. Bombardementskrone med ni-armet stel af messing, fatningshuse og baldakin af brun bakelit, skærme af ravfarvet glas, ene underskærm af gullakeret matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 68.
Ikke komplet. Et afbrækket fatningshus medfølger løst. Følgende skærme tilstede : Otte overskærme, otte mellemskærme, fem underskærme (ene af gullakeret matglas) samt ni bundskåle. Brugsslitage, ridser, mærker og mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
12 bud