1947/​512
Poul Henningsen: “PH-1/1”. Bombardementskrone med ni-armet stel af messing, fatningshuse og baldakin af brun bakelit, skærme af ravfarvet glas.

Be­skriv­el­se

“PH-1/1”. Bombardementskrone med ni-armet stel af messing, fatningshuse og baldakin af brun bakelit, skærme af ravfarvet glas, ene underskærm af gullakeret matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 68.

Ikke komplet. Et afbrækket fatningshus medfølger løst. Følgende skærme tilstede : Otte overskærme, otte mellemskærme, fem underskærme (ene af gullakeret matglas) samt ni bundskåle. Brugsslitage, ridser, mærker og mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

25.000–30.000 kr.

Hammerslag

25.000 kr.

12 bud

(Autobud) 25.000 kr.
25.000 kr.
(Autobud) 24.000 kr.
24.000 kr.
22.000 kr.
21.000 kr.
20.000 kr.
19.500 kr.
19.000 kr.
18.500 kr.
18.000 kr.
17.500 kr.