1947/​512

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-1/1”. Bombardementskrone med ni-armet stel af messing, fatningshuse og baldakin af brun bakelit, skærme af ravfarvet glas, ene underskærm af gullakeret matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 68.

Ikke komplet. Et afbrækket fatningshus medfølger løst. Følgende skærme tilstede : Otte overskærme, otte mellemskærme, fem underskærme (ene af gullakeret matglas) samt ni bundskåle. Brugsslitage, ridser, mærker og mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

12 bud

(Autobud) 25.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
24.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK