1947/​512

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-1/1”. Bombardementskrone med ni-armet stel af messing, fatningshuse og baldakin af brun bakelit, skærme af ravfarvet glas, ene underskærm af gullakeret matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 68.

Ikke komplet. Et afbrækket fatningshus medfølger løst. Følgende skærme tilstede : Otte overskærme, otte mellemskærme, fem underskærme (ene af gullakeret matglas) samt ni bundskåle. Brugsslitage, ridser, mærker og mindre kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

25.000–30.000 kr

Hammerslag

25.000 kr

12 bud

875580 (Autobud) 25.000 kr
819639 25.000 kr
875580 (Autobud) 24.000 kr
819639 24.000 kr
875580 22.000 kr
819639 21.000 kr
875580 20.000 kr
819639 19.500 kr
875580 19.000 kr
819639 18.500 kr
875580 18.000 kr
501848 17.500 kr