1249/8009
Yamantaka vred mangearmet guddom af patineret bronze, stående med yogini i yab-yum. Nepal 20 årh. H. 36 cm.
H. Qvistgaards samling
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fremstår med enkelte afslag og revner.
Orientalsk, 6. december 2012
Vurdering
Hammerslag