Frits Schlegel (f. Frederiksberg 1896, d. Ordrup 1965)
Et par unika øreklapstole med stel af mahogany. Sæde, sider, ryg og løse puder betrukket med “Teheran” hørstof formgivet af Josef Frank for Svenskt Tenn. Formgivet ca. 1936–1937. Udført som specialbestilling af snedkermester Peter Petersen. H. 78. L. 200. D. 82. (2)
Dette unika møblement udførtes på bestilling til Ingeniør Axel Nielsen, medejer af Larsen & Nielsen Ingeniør- og entreprenørforretning A/S, til brug i hans private hjem på Drosselvej 72 på Frederiksberg. Hans Firma havde et omfattende samarbejde med Schlegel. Schlegel tegnede udover en del møbler også tilbygninger til huset på Drosselvej i flere omgange, ligesom Schlegel tegnede sommerhuset på Ordup Næs til Axel Nielsen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med slitage og defekter/huller.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021