2048/559
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
“Corona”. Drejestol med stel af matforkromet stål, betrukket med rødligt skind. Model EJ 5. Designet 1964. Udført hos Erik Jørgensen.
Litteratur: Mobilia nr. 121–122, 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud