Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
Figurkomposition. Sign. og dateret Tisvilde 1975 på bagsiden. Utydeligt dedikeret “Til Vibser fra far”. Olie på plade. 50×70.
Proveniens: Givet i gave fra kunstneren til datteren Vibeke Ahlfeldt og derefter skænket til nuværende ejer.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018