1804/1541
Fire kinesiske figurer af bemalt fedtsten i form af fire Udødelige. Qing, 19. årh.s slutning. H. 29–32 cm. (4)
Proveniens: Civilingeniør Carl Gimbel 1881–1946, der i tidsrummet 1908–1928 var bosat i Kina, først som Professor i matematik ved det kejserlige regeringsuniversitet Beijing med civil embedsrang, mandarin af 3. grad, derefter som bl.a. distrikschef for saltskatten.
Fremstår med reparationer, afslag og misfarvninger.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag