2412/561
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Inca” lænestol med stel af bejdset bøg. Sæde samt ryg betrukket grønt skind. Udført hos Norell, Sverige.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
15 bud