Engelsk standur med spilleværk i kasse af egetræ og mahogni, skive af messing med gennembrudte hjørneornamenter af bronze, værk med timekrans med romer- og arabertal, sekundviser, månefase, datoviser, strike-silent og spilleværk med otte klokker og slagklokke. Sign. John Halifax (aktiv 1730–1755), London. 18. årh. H. 224. B. 49. D. 25.
3 Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021
11 bud