2137/​390

Engelsk standur med spilleværk i kasse af egetræ og mahogni, skive af messing med gennembrudte hjørneornamenter af bronze, værk med timekrans med romer- og arabertal, sekundviser, månefase, datoviser, strike-silent og spilleværk med otte klokker og slagklokke. Sign. John Halifax (aktiv 1730–1755), London. 18. årh. H. 224. B. 49. D. 25.

3 Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. september 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

11 bud

5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK