1722/894
Clara von Ruckteschell-Trueb, Josef Höhler, m.fl.
Fire vaser af lertøj dekoreret med grønne glasurer. En sign. monogram CvRT. Anden sign. monogram JF. Mindste vase udført og mærket hos Bücking-Börnsen. Samt vase sign. monogram SC. H. 5,5–12. (4)
Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag