1927/554
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Skænk af mahogni, front med fem skuffer samt to jalousilåger. Greb og sko af messing. Udført og mærket for Illums Bolighus. H. 95,5. B. 220. D. 46.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker. Én nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag