1635/552
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på seks stole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sort skai. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. To stole med blød ryg og to stole med brud på skai. Senere betrukket.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag