1946/​132
To Empire sukkerskåle med bladfriser, indvendigt forgyldte. Mestre antagelig Abraham Nymann samt Niels Ebbesen. (2)

Be­skriv­el­se

To Empire sukkerskåle med bladfriser, indvendigt forgyldte, den ene på firpas fod, løvefødder, i sider ringhanke med løvehoveder, den anden graveret med kronet monogram. Mester antagelig Abraham Nymann, København, 1808 samt Niels Ebbesen, København, 1812. Vægt ca. 869 gr. H. 9,5–16. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Højeste skål trykket/ skæv. Graveret med ejerinitialer/monogram.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Sølv ▸ Ældre sølv

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.000 kr.

11 bud

(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.