1946/132
To Empire sukkerskåle med bladfriser, indvendigt forgyldte, den ene på firpas fod, løvefødder, i sider ringhanke med løvehoveder, den anden graveret med kronet monogram. Mester antagelig Abraham Nymann, København, 1808 samt Niels Ebbesen, København, 1812. Vægt ca. 869 gr. H. 9,5–16. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Højeste skål trykket/ skæv. Graveret med ejerinitialer/monogram.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud