Fire snusflasker af hhv. imiteret rav, porcelæn og lak. H. 5–6,5. Hvilende Luohan. Kinesisk figur af udskåret mammuttand. H. 6,5. Samt diverse asiatiske figurer af udskåret og delvis indfavet elfenben, ben, bronze m.m., heraf en maskeformet netsuke, én af kejserens heste m.m. Én netsuke af perlemor, segl af udskåret fedtsten, samt frø i lille æske. H. 4–9,5. 20. årh. (19)
Snusflasker af rav og porcelæn med kanthak. To masker med revne. Lille afslag på knap. Flere dele gulnede. Fremstår med alders- og brugsslitage. Medfølger ekstra ske til snusflaske.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
28 bud