2010/761
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Pendel med skærme af børstet aluminium. Model P. 376. Udført og mærket hos Nordisk Solar Compagni. 1960–70'erne. Diam. 55.
Litteratur: “Dansk Kusthåndværk”, nr. 5–6, 1965–66.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud