1947/​56
Østrigsk lygteur i kasse af poleret bøgetræ, hvidemaljeret urskive sign. Johann Caspar Hartman in Wien. 19. årh. H. 47. B. 28. D. 16.

Be­skriv­el­se

Østrigsk lygteur i kasse af poleret bøgetræ med forgyldte skæringer, hvidemaljeret urskive sign. Johann Caspar Hartman in Wien. 19. årh. H. 47. B. 28. D. 16.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Emaljereparationer. Pendul samt optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

3.600 kr.

14 bud

3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.
2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.