Carl Fabergé, m. fl., Moskva 1892-1893
Et par russiske nyrokoko saucebåde af sølv, indvendig forgyldt, svungen profileret top, støbt med rocaille muslinger og stiliseret bladværk, trompe l'oeil håndtag, på svungent fodstykke. Den ene Carl fabergé, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guarden Lev Fedorovich Oleks i Moskva 1893, Moskva bymærke, lødighed 88. Den anden mestermærke HB, guardein Alexander Alexeevich Smirnov 1892, Moskva byrmærke, lødighed 88. Vægt ca. 898 g. og 876 g. H. (hældetud) 13. H. (sider) 12,5. H. (håndtag) 19. L. 24,5. (2).
Provenance: Norwegian private collection.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 7. december 2020