Jørgen Stenberg Basse (f. Stilling 1936, d. 2018)
Opstilling i sollys. Sign. J.S. Basse 72. Olie på lærred. 80×92.
Litteratur: Lars Morell, “200 års kunst i Aarhus” s. 242: ”Under de to år (1963–65) på Leergaards klasse på Det Kongelige Kunstakademi havde Jørgen Basse lært at male tunge billeder med jordfarver. Det fortsatte han med endnu et par år efter opholdet, men vendte derefter tilbage til sin oprindelige inspiration – Edvard Weie og Karl Isakson – og begyndte at male lysfyldte kubistisk påvirkede landskaber. De gule og grønne farver blev drevet helt op i de mest lysintensive nuancer.”
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021