1840/9594
Floris Meydam (f. Holland 1919)
To vaser af klart glas, indlagt med mønster af flerfarvet glas. Sign. Leerdan Unica, F. Meydam. Udført hos Leerdam Glasværk, Holland. Hhv. H. 12. H. 7. L. 12. (2)
Almindelig patina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Dråbeformet vase med nogle minimale afslag.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag