2049/7135
Et fint skjoldt af udskåret træ bemalet med maske, rødt og sort pigment. Dayak, Bornoe. H. 122, B. 35.
Proveniens: Ex. Antikvitetshandler Steen Strømberg 1947–2014. Ex. William Downing Webster (11 May 1868 – 14 January 1913)
"DAYAK SHIELD BT WEBSTER 1897 P.1363"
Afrenset, antageligt vokset.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag
34 bud