Fransk kaminur af delvis forgyldt og patineret bronze, sokkel af grønbroget marmor, ved urhus knælende kvinde og barn, plakette betegnet “La Jeunesse Découvrant l'Amour”, hvidemaljeret urskive med arabertal. Betegnet Ferville Suan. Urværk stemplet Japy Frères. Ca. 1900. H. 28. B. 33.
Hårrevne på urskive. Mindre kanthak på bagsiden af marmor. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
10 bud