2139/​426

Fransk kaminur af delvis forgyldt og patineret bronze, sokkel af grønbroget marmor, ved urhus knælende kvinde og barn, plakette betegnet “La Jeunesse Découvrant l'Amour”, hvidemaljeret urskive med arabertal. Betegnet Ferville Suan. Urværk stemplet Japy Frères. Ca. 1900. H. 28. B. 33.

Hårrevne på urskive. Mindre kanthak på bagsiden af marmor. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

10 bud

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK