2016/510
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Sofabord med stel af forkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Formgivet 1956. Udført hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 33. B. 80. L. 80.
Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker. Et hjørne med afslag (se foto).
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud