2016/​510

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 61”. Sofabord med stel af forkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Formgivet 1956. Udført hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 33. B. 80. L. 80.

Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker. Et hjørne med afslag (se foto).

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14 bud

(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 19.500 DKK
19.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK