2115/36
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, støvkapsel af forgyldt metal. Medfølgende urkæde af 14 kt. guld. 20. årh.s begyndelse. Urets vægt ca. 90 g. Kædens vægt ca. 17 g. Diam. 51 mm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gravering. Mindre buler på urkassen. Urskive med fugtpletter. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
Vurdering
Hammerslag