Mogens Bøggild (f. Hillerød 1901, d. København 1987)
Gris. Studie til “Grisebrønden”, 1941–50. Usigneret. Skulptur af gips. H. 20. L. 25.
Vandskulpturen “Grisebrønden”, også kaldet “Ceresbrønden”, 1941–50, kan opleves på Rådhuspladsen i Aarhus.
Ridser og mærker. Afslag. Reparationer.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
24 bud