2120/26
Møblement af rigt udskåret nøddetræ, bestående af sofa, fire armstole, et bord samt en taburet, stående på let svungne ben med hjul, prydet med skæringer i form af blomster og bladværk. Louis XV form. 20. årh.s begyndelse. Sofa L. 177. Bord H. 70. L. 108. B. 75. (7)
Falmet. Brugsslitage. Ridser og mærker. Bordplade falmet kraftigt.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag