2120/​26

Møblement af rigt udskåret nøddetræ, bestående af sofa, fire armstole, et bord samt en taburet, stående på let svungne ben med hjul, prydet med skæringer i form af blomster og bladværk. Louis XV form. 20. årh.s begyndelse. Sofa L. 177. Bord H. 70. L. 108. B. 75. (7)

Falmet. Brugsslitage. Ridser og mærker. Bordplade falmet kraftigt.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK