1341/125
Dansk standur i kasse af grønmalet træ, rødmalet urskive med gennembrudte bronze hjørneornamenter, timekrans med romer- og arabertal. sign. P. Arboe 1769. H. 214.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nyere bemaling. Restaureret.
Ældre malerier og møbler, 7. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag
22 bud